Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie zgodnie z obecnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej tutaj. [X zamknij]

Temat Szczecinek


26644 dostępnych artykułów i 1154 ogłoszeń

Sunday 30 kwietnia, imieniny Mariana i Katarzyny

Osób online: 47

Powiat

Niebawem pożegnamy rok 2016

2016-12-30 09:57:00 | ostatnia aktualizacja: 2016-12-30 10:02:59

foto

Koniec roku to zazwyczaj czas, kiedy oglądając się przez ramię próbujemy podsumować to co udało nam się zrealizować. To również czas snucia nowych planów, zhierarchizowania celów, wyzwań i zamierzeń. Jaki był rok 2016 dla Powiatu Szczecineckiego? Niewątpliwe bardzo pracowity. W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć pokrótce najważniejsze  inwestycyjne przedsięwzięcia, które w mijającym roku znalazły swój finał.

W czerwcu swoje podwoje otworzyło Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, placówka oferująca nową, nieznaną do tej pory jakość. W miejscu starej, rozpadającej się bazy sportów wodnych powstały nowoczesne obiekty, które stworzono z myślą o pasjonatach sportu, wiedzy i wypoczynku. To właśnie tu, niemal każdego dnia realizowany jest szereg zajęć edukacyjnych i sportowych, kierowanych do najmłodszych mieszkańców Powiatu Szczecineckiego i nie tylko. Centrum dysponuje m.in.: salami i pracowniami dydaktycznymi (2 sale ekosystemów leśnych, 2 sale ekosystemów wodnych, sala akwarystyczna, sala odnawialnych źródeł energii, 2 pracownie ogólne), bazą noclegową na 49 miejsc, nowoczesną salą audytoryjną na 52 miejsca, stołówką, hangarem na łodzie i sprzęt pływający, zapleczem biurowo-administracyjnym, tarasem widokowym, pomostami, parkingiem, sleepem dla łodzi i jachtów.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 8.821.504,47zł. W kosztach partycypowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - 4.510.920 zł. ( dotacja – 3.700. 000 zł  i pożyczka preferencyjna – 810. 920 zł), Samorząd Powiatu Szczecineckiego - 2.910.584,47 zł., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku - 1.000.000 zł., Miasto Szczecinek - 200.000 zł. oraz Kronospan Szczecinek - 200.000 zł.

Wielkim przedsięwzięciem inwestycyjnym był niewątpliwie remont szczecineckiego szpitala. Mowa tu o trzech bardzo istotnych oddziałach – Pediatrycznym, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz OIOM, które całkowicie zmieniły swoje oblicze. Ten ostatni do dyspozycji pacjentów został oddany z początkiem listopada, natomiast SOR w połowie grudnia. Szalenie trudne i skomplikowane zadanie zostało zapoczątkowane przez Starostę Szczecineckiego Krzysztofa Lisa kilka lat temu. Jak to bywa, wszystko zaczęło się od śmiałego pomysłu, po przez niezwykle żmudny etap pozyskiwania środków, aż do realizacji. Łączny koszt  przebudowy wspomnianych oddziałów  

to 9.400.000 zł. 6.560.213 zł pochłonął remont SOR i OIOM, na które Powiat otrzymał 3.280.106 zł dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa. Łatwo nie było, ale gdy przekracza się  progi wspomnianych oddziałów trzeba przyznać, że efekt końcowy robi ogromne wrażenie.

Ostatnie lata to czas niezwykłej popularności i szybki rozwój technik poboru energii ze źródeł odnawialnych. Tego typu niekonwencjonalnym rozwiązaniom niewątpliwie przyświeca cel jakim jest ochrona środowiska, ale główną determinantę stanowi…ekonomia. Nieocenionym plusem jest możliwość ubiegania się o preferencyjne kredyty lub nawet bezzwrotne dotacje do podjętych inwestycji opartych na OZE. W mijającym roku z takich możliwości z powodzeniem skorzystał Powiat Szczecinecki, instalując na dachach podległych mu instytucji  panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Swój finał znalazła inwestycja polegająca na dostawie oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku przy ulicy Koszalińskiej oraz w Wielofunkcyjnej Placówce Pomocy Rodzinie w Szczecinku przy ulicy Wiatracznej. 

Łączny koszt inwestycji wyniósł 559 650 zł. 

Całość przedsięwzięcia Powiat Szczecinecki zrealizował przy 85 % dofinasowaniu w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy – Działanie infrastrukturalne na rzecz poprawy stanu środowiska w obiektach użyteczności publicznej na terenie Dorzecza Parsęty.

Do najważniejszych inwestycji drogowych w mijającym roku z pewnością należał remont ulicy Staszica, remont drogi powiatowej z Trzesieki do miejscowości Mosina oraz remont  odcinka od DK nr 11 do Dalęcina.

Niewątpliwie największym wyzwaniem okazała się przebudowa ulicy Staszica, która wymusiła całkowite zamknięcie drogi. 

Realizacja niezwykle trudnego przedsięwzięcia zajęła więcej czasu niż przewidywano, a to głównie za sprawą piętrzących się, niemożliwych do przewidzenia technicznych trudności. Sprawę komplikowały również niedogodności związane z alternatywnymi objazdami wiodącymi przez ul. Wilczkowską od strony Trzesieki 

i drogą gruntową od drogi gminnej Jelenino – Mosina. Niemniej to wszystko to już przeszłość, a mieszkańcy Świątek mogą cieszyć się z nowej drogi. Warto przypomnieć, że w ramach inwestycji o 1,5 metra została obniżona niweleta jezdni, która do tej pory niejednokrotnie stanowiła wyzwanie dla pojazdów o większych gabarytach, a w szczególności niskopodwoziowych autobusów. Złagodzenie zakrętu znacznie poprawiło widoczność. Przejście dla pieszych pojawiło się przed wjazdem w ulicę Różaną od  strony Specjalnego Ośrodka Wychowawczego. Powstała zatoka autobusowa oraz nowe chodniki. Wszystkie wspomniane zabiegi przyczyniły się do znacznej poprawy bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych przemierzających ulicę Staszica. Powiat Szczecinecki na rzeczoną inwestycję, której koszt wyniósł  1.670 600,00 zł otrzymał 50 % dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Swój udział w zadaniu miało również miasto Szczecinek, które partycypując w kosztach dołożyło 200 000,00zł.

W grudniu zakończył się także remont drogi numer 1284Z obr. Mosina o długości 2,011 km. Koszt inwestycji wyniósł 1.621 148,38 zł. Prace objęły przebudowę przepustu na Kanale Radackim, poszerzenie jezdni do szerokości 5,5 m oraz wyprofilowanie i utwardzenie poboczy. 

Na to przedsięwzięcie Powiat Szczecinecki uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa nfrastruktury i Budownictwa z rezerwy mostowej w wysokości 760  194,00 zł, co oznaczało 50% wsparcie, przy 50 % udziale własnym. Dodatkowe fundusze na przebudowę drogi w wysokości 305 895, 00 zł. udało się pozyskać również z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. 

W zadaniu uczestniczyła także gmina Szczecinek, która partycypując  w kosztach dołożyła 200 000,00 zł.

Z kolei remont ok. dwukilometrowego odcinka od DK11 do Dalęcina wyniósł 1.505,603 zł. W kosztach także partycypowała gmina Szczecinek, która dołożyła 300 000,00 zł. Natomiast 900 000,00 tys. zostało wygenerowane z rezerwy subwencji ogólnej. 

Zatrzymując się przy inwestycjach drogowych należy również wspomnieć o przebudowie odcinka ulicy Waryńskiego. Jej koszt został pokryty z środków własnych i wyniósł 276.615,00 zł.

Jeszcze przed Wigilią dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szczecinku mogły się cieszyć z nowej windy, łączącej trzy kondygnacje. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia była likwidacja barier architektonicznych poprzez umożliwienie uczniom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach dostanie się na I i II piętro obiektu. Należy się spodziewać, że dzięki temu  w najbliższej przyszłości ośrodek będzie mógł przyjąć do internatu większą ilość dzieci. Warto przypomnieć, że koszt przedsięwzięcia wyniósł 209 542,89 zł z czego 114 702,00 zł stanowiło dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Reasumując można rzec, iż ustępujący rok upłynął pod znakiem inwestycji. Rzecz jasna Powiat Szczecinecki oprócz tych wymiennych powyżej zrealizował również szereg  innych, jak chociażby większe i mniejsze remonty na terenach szkół ponadgimnazjalnych mu podległych. Ale rok 2016 dał również początek wielu przedsięwzięciom, które zostaną zakończone w roku przyszłym lub w  latach kolejnych.  Dokładnie za rok przy Zespole Szkół Nr 6 w Szczecinku powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Koszt inwestycji to ponad 9000 000,00 zł. Powiat Szczecinecki otrzymał dofinansowanie od  Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w wysokości 3 000 000,00 zł.

Planuje się, iż w ramach Kontraktu Samorządowego przy Zespole Szkół Technicznych powstanie Centrum Praktyk Zawodowych z ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodów w sektorach: drzewnym, budowlanym i mechanicznym. Wartość inwestycji oszacowano na kwotę 

4 857 529, 00 zł, Możliwe do pozyskania dofinansowanie projektu to 4 128 899,65zł.

Tekst: Starpstwo Powiatowe w Szczecinku

reklama

Żadna część jak i całość utworów zawartych w wydaniu internetowym "Tematu Szczecineckiego" nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny) włącznie z kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej / e-mailowej zgody redakcji Tygodnika.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Redakcji lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Serwisy tematyczne

Aktualności

Kultura & Hobby

przesuń góradół

Oferty pracy

pracuj.pl

Migawka fotografia dnia

Cuda-nad-jeziorem-Dzicze

poprzedni miesiąc April następny miesiąc

 • Nd
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Czw
 • Pt
 • So
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30

Sonda

Wierzysz lokalnym politykom?

Tak
Rzadko
Nie

Wierzysz lokalnym politykom?

Tak

9 %

Rzadko

13 %

Nie

78 %