Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie zgodnie z obecnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej tutaj. [X zamknij]

Temat Szczecinek


26571 dostępnych artykułów i 1315 ogłoszeń

Sunday 23 kwietnia, imieniny Jerzego i Wojciecha

Osób online: 58

Aktualności

Armaty i czołg pojadą pod Trzesiekę

2013-10-07 05:03:00 | ostatnia aktualizacja: 2013-10-11 09:23:40

foto

Znamy wstępne plany logistyczne towarzyszące wygaszaniu działalności Kościoła Garnizonowego pw. św. Ignacego z Loyoli przy ul. Myśliwskiej w Szczecinku

Kościół Garnizonowy jest likwidowany. Pisaliśmy o tym na początku września br. w artykule pt.: "Koniec parafii wojskowej" http://temat.net/aktualnosci/15875/Koniec-parafii-wojskowej/strona:1 Dziś znamy już okoliczności tego zamierzenia, również logistyczno - organizacyjne.

    - Spotkaliśmy się z przedstawicielem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Rozmawialiśmy o różnych sprawach, braliśmy pod uwagę różne rozwiązania i każdą okoliczność, która dawała choć iskierkę nadziei na ocalenie naszego kościoła - mówi "Tematowi" pułkownik Wiesław Dymiński, prezes szczecineckiego Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego (koło działa przy parafii wojskowej). - Warunek był jeden. By kościół pozostał, wierni musieli wygospodarować środki na jego utrzymanie. Niestety, jak byśmy nie liczyli tych naszych złotówek, wystarczało nam ich zaledwie na około 50 procent kosztów działalności parafii. A po wycofaniu się wojska te wydatki byłyby niebagatelne, m.in.: utrzymanie obiektów, obszernego placu, koszty mediów, lokum dla kapelana. Mimo wielkiego zapału, wielkich chęci i zaangażowania środowiska, nie dalibyśmy rady utrzymać naszej parafii. Tym bardziej, że od nowego roku Ministerstwo Obrony Narodowej nie da już na szczecinecki kościół nawet złotówki.

    Parafia to nie tylko świątynia, ale też towarzyszący jej budynek po dawnej hali widowiskowej 63 batalionu łączności (obiekt stoi wzdłuż ulicy Polnej - od skrzyżowania z ul. Myśliwską), ale przede wszystkim solidnej powierzchni ogrodzony plac. - Po likwidacji kościoła wszystkie obiekty przejdą zapewne we władanie Agencji Mienia Wojskowego - dodaje płk Dymiński. 

    Co ze sztandarem Związku oraz zgromadzonymi, w dotychczasowym miejscu spotkań szczecineckich wojskowych, pamiątkami?

    - Jesteśmy już po spotkaniu z Wojskowym Komendantem Uzupełnień ppłk Jackiem Papiewskim - wyjaśnia oficer. - Niebawem podpiszemy stosowne porozumienie. Chcemy, by sztandar naszej organizacji (nadany szczecineckiemu kołu nr 12 w maju 2002 roku - dop. red.) miał swoje miejsce w siedzibie WKU. Nie ukrywam, że mamy natomiast mały problem z militarnymi pamiątkami. Otóż nasz kolega śp. pułkownik Stanisław Sierzputowski, mieszkaniec Szczecinka, żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, uczestnik bitwy pod Lenino, przekazał w spadku parafii wojskowej swój oficerski mundur, odznaczenia, ordery, medale oraz inne pamiątki. To wszystko jest teraz własnością Ordynariatu Polowego. My chcemy, by te bezcenne dla nas pamiątki zostały przy Związku. Nie wykluczamy też przekazanie ich do Sali Tradycji WKU. No, ale na finalne rozmowy w tej kwestii przyjdzie jeszcze czas.

    Jak powiedział nam płk Dymiński, byli żołnierze zdecydowali, że eksponowany wokół kościoła sprzęt bojowy, m.in. legendarny czołg T-34/85 zostanie przeniesiony do militarnego skansenu w sąsiedztwie bunkra przy ul. Kościuszki. Podobnie jak armaty. 

    - Z kolei tablice pamiątkowe (jest ich pięć, jedna z nich upamiętnia żołnierzy wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących po II wojnie światowej aż do końca XX wieku w Garnizonie Szczecinek - dop. red.) zostaną przeniesione i wyeksponowane na historycznym murku przy parafii pw. św. Rozalii z Palermo na osiedlu Zachód. To jest praktycznie przesądzone i taka operacja logistyczna będzie niebawem miała miejsce. Pozostawianie tam i niedozorowanych przez nikogo bardzo cennych pamiątek i eksponatów, byłoby bardzo nieroztropne. Rzecz jasna będziemy potrzebowali pomocy w "przeprowadzce". Ale myślę, że władze samorządowe miasta i powiatu nam w tym pomogą. 

    Przypomnijmy: Parafia wojskowa w Szczecinku powstała w 1993 roku. Erygowanie miało miejsce 21 stycznia. Jeszcze w tym samym roku dowództwo 2 Dywizji Zmechanizowanej postanowiło zaadoptować magazyn części Garnizonowego Punktu Zaopatrzenia przy ul. Myśliwskiej na Kościół Garnizonowy. Obiekt został wzniesiony w 1920 roku na potrzeby lecznicy koni dla jednostek garnizonu. 

    Przebudowa magazynu i jego adaptacja na cele sakralne zakończyła się w 1994 roku. Kościół został poświęcony 19 kwietnia tegoż roku przez ówczesnego Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Sławoja Leszka Głódzia. 

    Pierwszy etatowym kapelanem Garnizonu Szczecinek i proboszczem w św. Loyoli był kpt. Ryszard Pasieka. Później mjr Jerzy Niedbała, a po nim mjr Zenon Sodzawiczny. Ostatnim zaś (jeżeli do końca roku Biskup Polowy WP nie podejmie innych decyzji personalnych) pułkownik rez. Adam Sosonko. (sw)

Na zdjęciach: Kościół Garnizonowy przy ul. Myśliwskiej wraz z towarzyszącymi obiektami.

reklama

Proszę Zaktualizować Plugin Flash Player/. Wymagana jest wersja 9.0.28 lub nowsza.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w wydaniu internetowym "Tematu Szczecineckiego" nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny) włącznie z kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej / e-mailowej zgody redakcji Tygodnika.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Redakcji lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Serwisy tematyczne

Aktualności

Kultura & Hobby

przesuń góradół

Oferty pracy

pracuj.pl

Migawka fotografia dnia

Cuda-nad-jeziorem-Dzicze

poprzedni miesiąc April następny miesiąc

 • Nd
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Czw
 • Pt
 • So
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30

Sonda

Wierzysz lokalnym politykom?

Tak
Rzadko
Nie

Wierzysz lokalnym politykom?

Tak

9 %

Rzadko

13 %

Nie

78 %